Udział Wielkopolski w odbudowie Rzeczypospolitej w latach 1918 i 1919 - Włodzimierz Lewandowski
Tytuł: Udział Wielkopolski w odbudowie Rzeczypospolitej w latach 1918 i 1919
Seria: -
Autor: Włodzimierz Lewandowski
Tłumaczenie: -
Liczba stron:181
Liczba rozdziałów: 7
Narracja: Trzecioosobowa
Wydawnictwo: Zysk i S-Ka

   Włodzimierz Lewandowski, powstaniec wielkopolski, publicysta i historyk, to jeden z najwybitniejszych znawców dziejów powstania wielkopolskiego. Jak sam pisze, na ten fragment historii należy spoglądać szerzej i zamiast o powstaniu wielkopolskim należy pisać o udziale Wielkopolski w odbudowie Rzeczypospolitej w latach 1918 i 1919. Jego praca jest pierwszą próbą syntetycznego ujęcia udziału Wielkopolski w tym procesie.
(Opis ze strony Wydawcy)

   Książka jest utrzymana w duchu patriotycznym, odnosząca się do ambicji wyzwoleńczych narodu polskiego, spod jarzma niewoli niemieckiej. Będzie to krótka opinia o tej książce, ponieważ chcąc opisać Wam wszystko, równie dobrze mogłabym przepisać tę książkę od początku do końca.

   Autor opiera się na faktycznych wspomnieniach uczestników walk o wolność tej części Polski. Jednocześnie sam autor jest uczestnikiem opisywanych zdarzeń. Pomimo niezbyt bogatego wyposażenia powstańców w początkowym okresie, w broń, sprzęt wojenny Polacy posiadający wolę walki  potrafią zwyciężyć z silniejszym wrogiem. Udaje się im zdobyć potrzebne do bitwy sprzęty, a nawet i samoloty, tak niezbędne w obronie. 
   Niektóre z oddziałów formującej się armii używane są na wschodnich rubieżach nowo powstałego polskiego państwa. Jedna grupa zostaje użyta na Wileńszczyźnie. Dwie inne użyte zostają na terenie małopolski, gdzie biorą udział w walce o Lwów. 
     Jednym z ważniejszych wydarzeń jest przyjazd wojsk Błękitnej Armii Hallera powstałej we Francji, która musiała odbyć podróż przez wrogie niemieckie państwo, po wcześniejszym uzyskaniu zgodny na przejazd transportów. Pomimo uzyskanej zgodny i zapewnień strony polskiej o nie użyciu tych jednostek przeciwko Niemcom transporty Armii były niechętnie widziane przez Niemieckich urzędników kolejowych. Transporty tej Armii były przetrzymywane na stacjach przejazdowych jak również atakowane przez niemiecką stronę.

    Książka ta, jest ciężka w odbiorze przez to, że nie posiada dialogów tylko opisy tego co działo się dawno temu. Znajdziemy za to przydatne informacje, gdybyśmy się interesowali historią, lub mieli do wykonania pracę na historię. A wszystko dlatego, że informacje są oparte na faktach i wszystko zdarzyło się naprawdę. 
   Okładka jest również klimatyczna, utrzymana w historycznym stylu. 
   Jeśli lubicie historię, albo macie do napisania pracę domową, to polecam.

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuje Wydawnictwu 

3 komentarze:

  1. Postaram się ją poznać jeszcze przed maturą, może otworzy mi oczy na kilka spraw ;)

    cos-o-ksiazkach.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Dziękuje za każdy komentarz, który motywuje do dalszego działania.
Pozostawiajcie w komentarzach linki do Waszych blogów, na pewno każdy odwiedzę i pozostawię po sobie ślad.

Copyright © 2014 Z miłości do książek , Blogger