poniedziałek, 14 marca 2016

Czarny Czwartek- Janek Wiśniewski padł - Mirosław Piepka, Michał Pruski

Tytuł: Czarny Czwartek - Janek Wiśniewski padł
Autorzy: Michał Pruski, Miroslłw Piepka
Liczba stron: 194
Wydawnictwo: Świat Książki
ISBN: 978-83-247-2076-7

   Mirosław Piepka i Michał Pruski są dziennikarzami. Postanowili opisać wydarzenia, które miały miejsce w Polsce w 1970 roku. Jak zapewne wiecie z historii w tym roku miał miejsce bunt robotniczy spowodowany wzrostem cen. W książce zebrane są prawdziwe historie ludzi, którzy przeżyli owe wydarzenia i postanowili podzielić się z młodym pokoleniem wstrząsającym epizodem.
   Bunt spowodował śmierć 40 osób, 1200 rannych, a w związku z tym zatrzymano 3000 osób. Jest to duża liczba, a dodatkowo przecież to polak do polaka strzelał! Wydarzenia, które działy się kilka lat po II Wojnie Światowej. Nie dość, że społeczeństwo Polskie było zdziesiątkowane, to jeszcze spadła na nas taka tragedia. Bo inaczej tego nazwać nie można.
   Możemy jedynie domniemywać co by było gdyby ... nie wprowadzono stanu wojennego, nie podniesiono cen itp. Może gdyby nie Kociołek, Jaruzelski, może by tego można uniknąć? Ale jest już za późno by cokolwiek się zmieniło by się dowiedzieć czy byłaby szansa by tego nie było. To już historia, a życie idzie naprzód. Jednak każdy z nas powinien znać te historię, historię swojego państwa gdzie brat przeciw bratu stawał. Jest to moim zdaniem wskazówka dla teraz panujących, by nie popełniać błędów przeszłości.
    Ale książka to nie tylko suche fakty, o nie! Są tam zdjęcia Gdyni w tamtym czasie, ale także różne dokumenty, czy ludzi. Dodatkowo z tyłu jest spis osób, które "występują" w powieści i strona na której można znaleźć o niej informacje.
    Pisana jest prosto, także nawet jeśli nie jesteście miłośnikami historii w szkole to nic się nie bójcie! ta pozycja w cale nie jest taka ciężka ;D Czyta się z zapartym tchem chcąc jak najwięcej zapamiętać i się dowiedzieć.
   Dla mnie lektura była naprawdę cenną lekcją. Osobiście lubię dawne czasy, a przecież 1970 rok był zaledwie 46 lat temu. Czy to daleko? Nie powiedziałabym. Może ktoś z Waszych krewnych w tamtych czasach żył i przeżył to, może nie osobiście walcząc dla dobra ogółu, ale w inny sposób. Właśnie dlatego warto sięgnąć po te książkę i oddać przynajmniej w taki sposób hołd dla zmarłych: pamięcią!
 

   Jest jeszcze film. Bardzo wzruszający, który warto zobaczyć. Tytuł jest taki sam, jak tytuł książki. Więc macie dwa sposoby, na dowiedzenie się więcej o wydarzeniach 1970 roku. Uprzedzam, że w filmie są brutalne momenty, ale nie oszukujmy się właśnie tak było.
A może jest ktoś kto czytał lub oglądał? Podzielcie się w komentarzu swoimi odczuciami!

Ballada o Janku Wiśniewskim - Kazik i zwiastun filmu


13 komentarzy:

 1. Oglądałam film, w bardzo dobry sposób pokazuje rzeczywistość tamtych czasów, książki jeszcze nie czytałam, ale może kiedy się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdzieś kiedyś widziałam zapowiedź filmu. W ucho wpadła mi piosenka Kazika, bo naprawdę mi się spodobała i parę lat później sobie o niej przypomniałam. Zastanawiałam się nad tym, czy nie obejrzeć filmu, ale zrezygnowałam. Po tej recenzji zapewne sięgnę po książkę lub obejrzę film, bo może być naprawdę ciekawie. Osobiście jestem poruszona wszystkim, co związane z patriotyzmem. Uwielbiam historię - zarówno naszego kraju, jak i tą innych. Ale chyba to właśnie Polakom powinni być wszyscy najbardziej wdzięczni.
  Dziękuję za tak refleksyjną recenzję :)
  Pozdrawiam,
  Isabelle West
  Z książkami przy kawie

  OdpowiedzUsuń
 3. Oglądałam film, książki raczej już nie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oglądałyśmy film i jest dość mocny. Ale książki raczej nie przeczytamy. Wystarczy nam film :)

  Buziaczki! ♥
  Zapraszamy do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Z chęcią zapoznam się z tą książką, bo jeszcze takiej okazji nie miałam. Filmu też nie oglądałam, ale jestem go ciekawa.
  Buziaki!

  OdpowiedzUsuń
 6. Może książki nie przeczytam, ale film jak najbardziej muszę poznać! :)
  Buziaki!
  BOOKBLOG

  OdpowiedzUsuń
 7. Zupełnie nie moje klimaty....

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj, nie dla mnie. Oczywiście książce przyświeca wielki cel, jednak myślę, że przysnęłabym w trakcie. Nie lubię takiej tematyki :)
  Czy mogę liczyć na klik w linki w nowym poście? Z góry dzięki :)
  http://thebalanceofmylife.blogspot.com/2016/03/zamowienie-z-dresslink.html

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie przepadam za taką tematyką i w tym momencie nie jest dla mnie, zdecydowanie. Może kiedyś...

  Nominowałam Cię do LBA! Więcej: http://recenzandia.blogspot.com/2016/03/kolejne-lba.html

  OdpowiedzUsuń
 10. To chyba nie do końca moje klimaty, mimo że książka jest bardzo cenną lekcją ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam tą książkę, jednak to nie są do końca moje klimaty.
  Od dłuższego czasu śledzę twojego bloga.Zastanawiam się nad założeniem własnego, jednak boję się że moi znajomi się dowiedzą.

  OdpowiedzUsuń
 12. Hm, interesuję się historią, a temat bardzo ciekawy... Myślę, że fajnie byłoby kiedyś przeczytać i przybliżyć sobie trochę historię ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za każdy komentarz, który motywuje do dalszego działania.
Pozostawiajcie w komentarzach linki do Waszych blogów, na pewno każdy odwiedzę i pozostawię po sobie ślad.

Szukaj na tym blogu

Copyright © Z miłości do książek , Blogger