środa, 1 września 2021

[PREMIEROWO] Las przeznaczenia '43 - Michał Lelonek [PATRONAT]


Przypominali chłopców patrzących na muchę, której zaraz wyrwą skrzydła; chłopców szarganych dziwną mieszaniną okrutnej ciekawości i ludzkiej wrażliwości. Tytuł: Las przeznaczenia '43

Seria

Autor: Michał Lelonek 

Tłumaczenie: -

Liczba stron: 299

 Liczba rozdziałów: 31

 Gatunek: Powieść historyczna 

Bohater

Narracja: Trzecioosobowa 

Wydawnictwo: WasPos 

Data premiery: 01.09.2021

Ocena: 10/10

Akcja powieści rozgrywa się w czasie II Wojny Światowej, w bazie 73 Regimentu Artylerii Przeciwlotniczej, stacjonującego w środkowych Niemczech. Charakter Regimentu jest wyjątkowy – żołnierzy nie interesuje walka za ojczyznę czy szerzenie ideologii nazistowskiej, chcą jedynie przeżyć wojnę i wrócić do swych domów. Żyją w relatywnym spokoju, głęboko zaszyci w lesie, licząc, że wojenna burza przejdzie obok. Niestety, ich plany zostają pokrzyżowane. Na skutek nieszczęśliwych zdarzeń, w jednostce założony zostaje obóz więzienny, a personel bazy staje się jego strażnikami. Wkrótce przychodzi rozkaz eksterminacji więźniów, jednak żołnierze próbują go zignorować.

Niestety, nikt nie może przejść obojętnie koło nazizmu: przesiąkniętego nienawiścią, żądnego zemsty, nieliczącego się z ofiarami potwora. Na każdego, kto próbuje uniknąć dokonania wyboru, czekają straszliwe konsekwencje…

(Opis z Lubimy Czytać) 


[...] Przeczekać wojnę i wrócić do swoich domów".


Grupa żołnierzy obrony przecilwotniczej stacjonująca w środkowych Niemczech, mająca za zadanie bronić huty przed nalotami zostala utworzona dzięki zabiegom Rudiger, który w pierwszej wojnie unikał wojska, ale w końcu został powołany. Usiłując przeżyć pierwszą wojnę imal się różnych sposobów, żeby przeżyć. Po I wojnie został w wojsku i dzięki znajomościom i koneksjom wyższych szczebli w wojsku utworzył grupę obrony przeciwlotniczej z osób podobnie myślących jak on.

Pomimo tego że pułkownik był dowódcą jednostki prym i rządzenie wiódł starszy chorąży Moritz. Sielankowa atmosfera trwała do czasu odwiedzin majora Hansa, po których w jednostce zawitali więźniowie i stali się obozem jenieckim. Żołnierze pełnili rolę strażników ale nie zależało im na tym za bardzo i żyli jakby w zgodzie z więźniami, nie szykanowali ich. Wszystko jednak trwało do czasu. Do końca wojny zostało sporo czasu, a lekka atmosfera uleciała niczym bańka mydlana. Jak spędzą resztę wojny żołnierze? I co ich czeka? 


Akcja toczy się wartko, żeśko. Wątki nakładają się na siebie, wszystko łączy się że sobą i wiadomo o co chodzi i co Autor miał na myśli.

Autor pisze lekko, nic nie jest zawiłe czy zagmatwane. 

Okładka jest ładna, przyjemna, odzwierciedlająca tytuł. W środku znajdziemy podział na rozdziały.


Podobała mi się ta książka, ponieważ interesuje się tematyką drugiej wojny światowej, a temat został wykorzystany w bardzo przyjemny i prosty sposób.

Książka może się spodobać zarówno osobom, które interesują się tą tematyką jak i tym, którzy wcześniej nie mieli z nią styczności.

Cała akcja mogła wydarzyć się naprawdę, choć ziarenko fikcji literackiej również się pojawia, co dodaje książce oryginalności.

Niejako każdy był ofiarą wojny, nie każdy chciał w niej brać udział i zabijać niewinnych ludzi. Tutaj wcielamy się właśnie w drugą stronę, w żołnierzy niemieckich, którzy chcieli jakoś przetrwać. 

Myślę, że dzisiejsza data jest świetnym czasem, by sięgnąć po tę książkę. Znajdziecie już ją w księgarniach internetowych! Polecam! 


Za możliwość przeczytania i objęcia książki patronatem medialnym dziękuję Wydawnictwu 


1 komentarz:

Dziękuje za każdy komentarz, który motywuje do dalszego działania.
Pozostawiajcie w komentarzach linki do Waszych blogów, na pewno każdy odwiedzę i pozostawię po sobie ślad.

Szukaj na tym blogu

Copyright © Z miłości do książek , Blogger