piątek, 27 sierpnia 2021

Jeśli tylko Ty - Klaudia Bianek

 "- Zrobiłam coś nie tak? (...)

- Nie. Nie ty (...).

- Więc kto?! (...)

- Przeszłość." Tytuł
: Jeśli tylko Ty 

Seria: Nie obojętność (Tom 1)

Autor: Klaudia Bianek

Tłumaczenie: -

Liczba stron: 331

 Liczba rozdziałów

 Gatunek: Literatura obyczajowa, romans

Bohater: Agata, Kamil

Narracja: Pierwszoosobowa

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Data premiery: 11.08.2021

Ocena: 10/10


"Jeśli tylko Ty" , pierwszy tom nowej serii "Nieobojętność" autorstwa Klaudii Bianek, to historia, która nie wydarzyła się naprawdę. I całe szczęście. To byłby potworny skandal.

Agata Targosz, młoda dziennikarka pracująca w gazecie swojego męża, dostaje ważne zlecenie. Ma napisać książkę o człowieku, którego nazwisko nie schodzi z pierwszych stron gazet. Po warunkowym opuszczeniu aresztu Kamil Przybora jest na językach wszystkich. Jego sprawa wciąż czeka na wyjaśnienie, a każdy dziennikarz marzy o tym, by z nim porozmawiać i opisać jego wersję wydarzeń. Ale Kamil nie chce rozmawiać z nikim. Z nikim, oprócz Agaty.

Swojej historii nie chciał opowiedzieć nikomu innemu. Tylko jej pozwoli poznać prawdę o tym, co przeszedł. Może z demonami przeszłości można walczyć jedynie we dwoje?

(Opis z Lubimy Czytać)


"Moja twarz była maską. Potrafiłem panować nad mimiką i grać nią na swoją korzyść. Ta umiejętność wielokrotnie ratowała mi skórę w więzieniu. Jednak oczy... One nie słuchały. W nich zawsze pojawiały się jakieś emocje, nawet jeśli robiłem wszystko, żeby ich nie było. "


Kolejna książka Klaudii, która wywiera tak mnóstwo emocji i rozwala serce. Co tym razem przygotowała dla nas autorka?


Klaudia pisze lekko, nie używa trudnych, niezrozumiałych słów. Nie ma tutaj obszernych opisów o niczym. Są za to treściwe i wystarczające do poznania historii bohaterów. Dialogi są naturalne, nie wymuszone. Znajdziemy także tutaj sceny zbliżeń bohaterów, ale są zrobione z wyczuciem i smakiem, więc czyta się je z przyjemnością.


Akcja toczy się swoim rytmem, które nie pędzi, ani się nie wlecze. Wszystko łączy się ze sobą w całość, a my poznajemy całe życie bohaterów.


Okładka jest piękna, delikatna. W środku mamy podział na kwestie zarówno Agaty jak i Kamila, więc możemy wczuć się w każde z nich i ich emocje.Agata Targosz to dziennikarka, która nie miała łatwego życia, przy ojcu alkoholiku, który stosował przemoc fizyczną jak i psychiczną na niej i na jej mamie. Kobieta związana jest z założycielem najlepszej gazety w Polsce. Gdy pewnego dnia na wolność po 20 latach wychodzi Kamil Przybora, oskarżony o zabójstwo syna polityka, zaczyna się pogoń za sensacją w świecie dziennikarskim. Ale Kamil tylko z Agatą postanawia rozmawiać i to jej opowiada swoje życie. Czy to pomoże mu uporać się z traumą?


Kamil Przybora jako nastolatek został oskarżony o morderstwo syna znanego polityka. Choć chłopak twierdził, że jest nie winny, nie znalazł się nikt, by nie doszło do jego zatrzymania. W więzieniu przez 20 lat przeżył nie mało. Teraz na wolności nie potrafi się odnaleźć, a okazywanie uczuć, czy zaufania przychodzi mu z trudem. Dlatego gdy od prawniczki dostaje zakaz rozmowy z mediami, nie oponuje. Ale jedna dziennikarka nie daje za wygraną i obiecuje przedstawić Polsce prawdę o młodym chłopaku i być może pomoże mu oczyścić go z zarzutów. Ale czy to się uda?


Klaudia weszła w umysł mężczyzny, który przez połowę swojego życia, był w więzieniu. Był oderwany od rzeczywistości, pozostawiony sam sobie, doświadczający nie jednych okropieństw ze strony współwięźniów. Dzięki historii Kamila, możemy zobaczyć ten świat za kratami, który w cale nie jest miły, a brutalny. Po czymś takim Kamil zmaga się z wieloma traumami. Boi się, co jest normalne, bo życie wygląda zupełnie inaczej.


Agata wzbudziła we mnie pozytywne uczucia. Była uparta w dążeniu do celu, ale przy tym empatyczna, choć nie okazywała tego po sobie aż tak, bo ponad wszystko był profesjonalizm dziennikarski. Jej determinacja i poświęcenie było godne podziwu, choć było mi jej żal, na to jak traktował ją mąż.


Powieść Klaudii Bianek to pełna bólu, cierpienia powieść o poświęceniu, ale i trudach po wyjściu na wolność. To powieść nie łatwa i nie raz ściskało mi się serce na to co przeżył Kamil. Niewinni skazani na lata więzienia, to coś, co może być obecne w niedalekim sąsiedztwie. To okropne, że wystarczy jedna wpływową osoba i ktoś ma skreślone życie.


Jestem ogromnie ciekawa jak potoczą się dalsze losy Kamila, jaka będzie prawda. Już nie mogę doczekać się drugiego tomu, bo po zakończeniu pierwszego jestem zaintrygowana jeszcze bardziej. To piękna choć smutna powieść, którą warto przeczytać. Jestem zauroczona po raz kolejny tym, co Klaudia dla nas przygotowała. Polecam Wam całym sercem ❤️


Za możliwość przeczytania dziękuję serdecznie Wydawnictwu 


3 komentarze:

 1. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, jednak być może dam jej szansę, bo brzmi dość ciekawie. Czasem mam ochotę na tego typu historie :)

  Pozdrawiam!
  http://popkulturkaosobista.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze książek tej autorki, ale bardzo chcę to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam w planach poznać książki autorki. :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za każdy komentarz, który motywuje do dalszego działania.
Pozostawiajcie w komentarzach linki do Waszych blogów, na pewno każdy odwiedzę i pozostawię po sobie ślad.

Szukaj na tym blogu

Copyright © Z miłości do książek , Blogger