środa, 6 stycznia 2021

[PRZEDPREMIEROWO]: Wybrańcy - Veronica Roth

 

Czuła się, jakby powietrze napierało na nią z każdej strony, ale nie wiedziała, czy to magia, czy tak po prostu jest, kiedy jest się z drugą osobą, przy której niczego się nie udaje.
Tytuł:
 Wybrańcy

Seria: Wybrańcy (Tom 1) 
Autor: Veronica Roth 
Tłumaczenie:  Miłosz Urban
Liczba stron: 520
Liczba rozdziałów: 45
Gatunek: Fantastyka
Bohater:  Sloan
Narracja: Trzecioosobowa
Wydawnictwo:  Media Rodzina
Data premiery: 13.01.2021
Ocena: 3/10

Veronica Roth powraca w wielkim stylu!

Cykl „Niezgodna” podbił serca czytelników na całym świecie. Teraz Veronica Roth powraca – silniejsza niż kiedykolwiek przedtem – z nową dylogią dla młodych dorosłych.

Wybrańcy zaczynają się tym, czym inne powieści się kończą – zwycięstwem bohaterów nad potężnym przeciwnikiem. Piętnaście lat wcześniej piątka zwykłych nastolatków została wskazana proroctwem do walki z Mrocznym – potężnym bytem niosącym zniszczenie Ameryce. Mroczny zrównał z ziemią całe miasta i zamordował tysiące ludzi. Wybrańcy, bo takie miano zyskała piątka nastolatków, poświęcili wiele, by go pokonać. Po upadku Mrocznego świat wrócił do normalności… dla wszystkich poza nimi. Bo co można zrobić, jeśli jest się jednym z pięciu celebrytów, z wykształceniem obejmującym jedynie magiczne zniszczenie, kiedy nie ma już na nie zapotrzebowania? A może jednak jest?

W sposób niezrównany, nowatorski i niesamowicie wciągający Veronica Roth wraca do swoich korzeni i korzystając z najlepszych elementów takich gatunków, jak urban thriller, science fiction i fantasy, tworzy silną bohaterkę, która jest gotowa poświęcić wszystko w walce o przyjaźń i… miłość

(Opis z Lubimy Czytać) 


Nic poza Wirem nie potrafiło człowiekowi tak dosadnie przypomnieć, z czego się składa.

Minęło dziesięć lat od traumatycznych wydarzeń, podczas których grupa Wybrańców( Sloan, Matt, Easter, Albi i Ines) stawiła czoło Mrocznemu. To wszystko sprawiło, że tysiące ludzi straciło życie, a ci którzy ocaleli i walczyli teraz zmagają się ze skutkami tego wszystkiego. Ich psychika nie jest już taka jak wcześniej, mają swoje demony, z którymi na co dzień muszą walczyć. Odbażeni mocami potrafili stawić czoła zagrożeniu, ale ze swoimi traumami są bezsilni. Teraz żyją w normalnym świecie, starają się dostosować, ale los lubi płatać figle. Jakie zagrożenie na nich czyha i czy są w stanie znów podjąć walkę?

Styl autorki polubiłam już podczas czytania serii "Niezgodna" i byłam nim wprost zachwycona. Tutaj mamy do czynienia z narracją w trzeciej osobie, w którą nie mogłam się wczytać. Jednak jak już mi się udało, po prostu dałam się porwać tej fenomenalnej lekturze.

Akcja powieści toczy się swoim idealnym rytmem. Mamy tu wiele zwrotów akcji, cały czas coś się dzieje, więc nie możemy narzekać na nudę. 

Okładka jest piękna, przyciąga wzrok i pasuje idealnie do powieści. W środku prócz podziału na rozdziały, które nie są długie znajdziemy wycinki z gazet czy tajne akta, które rzucają światło na wydarzenia. 

Wybrańcy to świetnie przemyślana i dopracowana powieść. To coś nowego i innego. Dawno tak dobrze nie bawiłam się podczas czytania fantastyki. Mamy tutaj do czynienia z magią, ale jakże inną i ciekawą!

Sloan to silna bohaterka. Zmaga się z traumą po wydarzeniach, które miały miejsce niby już jakiś czas temu, ale w jej głowie są zbyt świeże. To Matt stanowi dla niej takie koło ratunkowe. Po dziesięciu latach związku, mężczyzna chce się ustatkować, ale czy kobieta jest na to gotowa? 

Tę książkę zaczynamy niejako od końca, ponieważ poznajemy życie bohaterów po zakończeniu bitwy z Mrocznym. Nie przeszkadza nam to jednak w lekturze, bo z biegiem wydarzeń (przeczytanych stron) jesteśmy w stanie zrozumieć wszystko. Bardzo podobał mi się zabieg wklejenia między rozdziały akt spraw, wycinków z gazet, czy nawet fragmentów poezji. Dzięki temu i my mogliśmy być takimi trochę detektywami. 

Znajdziemy tutaj też motyw walki dobra ze złem, które przedstawione jest w inny sposób, ale bardzo podobał mi się ten zabieg. Jeśli macie ochotę na trzymającą w napięciu, świetną powieść, to koniecznie musicie po nią sięgnąć! Ja jestem usatysfakcjonowana z lektury i serdecznie ją polecam!

[...] Nie wierzę! Bezinteresowna bohaterka! - W jego głosie pojawił się ton rozbawienia. - Oburzona na samą wzmiankę o zapłacie...

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu 


4 komentarze:

 1. Na pewno ta premiera ucieszy wielu czytelników.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie rozumiem... Skoro tak zachwalasz książkę w recenzji, to dlaczego ostateczną ocenę wystawiłaś: 3/10?

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem bardzo ciekawa tej książki - czytałam wcześniejsze powieści autorki, ale nie mam wśród nich jeszcze tej swojej ulubionej :)

  Pozdrawiam Zakładka do Przyszłości

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmm może czas na książkę obyczajową. Bardzo zachęcająca recenzja.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za każdy komentarz, który motywuje do dalszego działania.
Pozostawiajcie w komentarzach linki do Waszych blogów, na pewno każdy odwiedzę i pozostawię po sobie ślad.

Szukaj na tym blogu

Copyright © Z miłości do książek , Blogger