środa, 16 czerwca 2021

Od pierwszych słów - Agata Przybyłek

 -Chcesz mnie sprzedać za dwa wielbłądy?

-W naszym klimacie to co najwyżej za konia lub krowę.

-Dobrze wiedzieć, ile jestem warta.


 


Tytuł: Od pierwszych słów 

Seria: Detektyw Rafał Kamieński (Tom 1)

Autor: Agata Przybyłek

Tłumaczenie: -

Liczba stron: 384

Liczba rozdziałów: -

Gatunek: Literatura obyczajowa, romans

Bohater: Amelia, Rafał 

Narracja: Trzecioosobowa

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Data premiery: 19.05.2021

Ocena: 7/10


Amelia wychowała się nad morzem i od zawsze kochała Bałtyk oraz rodzinną restaurację, w której pracuje. Jednak jej spokojną do tej pory miejscowość spowija chmura lęku – przy drodze w lesie w tajemniczych okolicznościach znikają kobiety. Z Warszawy ściąga detektyw, którego Amelia zna z telewizji – niedawno rozwikłał głośną medialnie sprawę. Wszyscy w miasteczku liczą na jego pomoc, szczególnie pani burmistrz, której z Amelią i jej rodziną wyraźnie jest nie po drodze…


Już po pierwszym spojrzeniu Rafał wiedział, że Amelia jest dziewczyną inną niż wszystkie. Czy zainteresowanie przystojnego i rozpoznawalnego mężczyzny z wielkiego miasta przerodzi się w coś więcej? Amelia nie szuka miłości ani mocnych wrażeń, jednak wiatr od lądu przyniesie w jej życiu zmiany…
(Opis z lubimy czytać)

Amelia mieszka wraz z dziadkiem w małej miejscowości, gdzie od lat jest kelnerką. Przeprowadziła się po studiach i nie udanym związku i już tutaj została. W miasteczku od lat dochodzi do morderstw przy tak zwanej Drodze Rozpaczy. Jest to odcinek, który ludzie boją pokonywać się w pojedynkę. Jak dotąd policji nie udało się ustalić kto jest sprawcą zabójstw. Gdy z Warszawy przyjeżdża detektyw Kamieński prawie wszyscy są go ciekawi i wierzą że uda mu się zamknąć sprawę. Rafałowi Amelia wpada już pierwszego dnia gdy pojawią się w kawiarnia. Ich spotkania stają się coraz częstsze, ale czy to ma szansę na powodzenie?


Styl autorki jest lekki, przyjemny. Książkę czytało się szybko. I mimo narracji trzeciej osoby zorientowałam się dopiero w połowie, co znaczy że była to świetnie napisana książka. Bo jak wiecie mnie trzecia osoba trochę nie pasuje 🙈

Akcja toczy się swoim rytmem, które nie pędzi ani się nie wlecze. Wszystko łączy się ze sobą w całość, więc nie pogubimy się w wydarzeniach.

Okładka jest ładna i bardzo mi się spodobała. W środku znajdziemy podział na części pisane z perspektywy obojga bohaterów, przez co ich poznajemy dokładnie.

Sięgając po tę książkę byłam przygotowana na sprawę detektywistyczną z prawdziwego zdarzenia. Śledzenie podejrzanych, przesłuchania i wszystkie inne metody jakie przewijają się w tego typu np filmach. Jednak zamiast tego dostałam ogólny zarys jego obowiązków i to mnie trochę zawiodło. Książka zawiera w sobie więcej z książki obyczajowej niż Kryminału. Dla mnie było to mało wystarczające, ale polubiłam i Amelie i Rafała. 

Amelia boi się zaufać mężczyznom, gdyż w młodości przeżyła wiele złego od tej płci. Nic dziwnego, że podchodzi do każdego z rezerwą. Jednak przy Rafale kobieta zmienia swoje podejście, otwiera się na coś nowego. 

Sam Rafał pochłonięty pracą w Warszawie nie ma czasu na Romanse czy poważne związki. To co dzieje się między nim a Amelią jest dla niego nowe i nie znane.

Dwójka bohaterów, których losy spotkały się ze sobą udowadniają, że każdy może trafić na swoją drugą połówkę i nie ważne czy to będzie zaraz pod nosem czy setki kilometrów od siebie. 

Książka przypadła mi do gustu. Jeśli nie lubicie kryminałów, a delikatnie nakreślony wątek detektywistyczny to koniecznie sięgnijcie, bo książka dostarcza wielu emocji. Czekam na kolejne tomy i liczę, że kolejne sprawy będą obszernie przedstawione.

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu 

1 komentarz:

Dziękuje za każdy komentarz, który motywuje do dalszego działania.
Pozostawiajcie w komentarzach linki do Waszych blogów, na pewno każdy odwiedzę i pozostawię po sobie ślad.

Szukaj na tym blogu

Copyright © Z miłości do książek , Blogger