środa, 26 października 2016

Zawsze stanę przy tobie - Gayle Forman

Możesz się schować ze strachu. Albo żyć po swojemu.

Tytuł: Zawsze stanę przy tobie
Seria: -
Autor: Gayle Forman
Bohater/Bohaterka: Brit
Narracja: Pierwszoosobowa
Liczba stron: 266
Liczba rozdziałów: 28
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
ISBN: -

O KSIĄŻCE W SKRÓCIE
   Brit ma nietypowy charakter. Do tego farbuje się na różowo, a jej ciało zdobi już kilka tatuaży. Gra w kapeli i to właśnie tam czuje się jak w domu. W domu, który utraciła kilka lat temu. Dawniej jej życie było inne, gdy jeszcze mama nie była wariatkom. Rodzice byli dla niej nie tylko rodzicami, ale i przyjaciółmi, robiącymi mnóstwo fajnych rzeczy. Gdy ojciec ożenił się po raz drugi zaczęli się od siebie oddalać coraz bardziej. W końcu to syn ojca i macochy był dla nich priorytetem.
    Zepchnięta na sam koniec rodzinnego łańcucha wracała późno z występów, aż któregoś dnia miarka się przebrała. Dziewczyna została wysłana do Red Rock, ośrodka zajmującego się wychowywaniem krnąbrnych dzieciaków. Ale pod pozorem dobrej szkoły mającej naprostować "zepsute" dzieci kryje się okropna prawda. To szkoła przetrwania, gdzie nie można nikomu ufać. Brit poznaje: Bebe, V, Marthę oraz Cassie, dziewczyny z problemami błahostkami nie akceptowanymi przez rodziców. Wspólnie zawierają pakt. Ale czy to bezpieczne?

[...] Nie ma żadnego przeznaczenia. Ty decydujesz. Ty wybierasz swój los.AKCJA
  Od samego początku coś zaczyna się dziać. Pierwszy rozdział nie jest wprowadzeniem do życia dziewczyny, a od razu przenosimy się z nią do Red Rock. Co chwilę coś się dzieje przez co nie można narzekać na nudę. Są fragmenty, gdzie serce zaczyna bić szybciej i zaczynamy martwić się o dziewczęta. 
 
STYL
   Styl Gayle Forman po prostu uwielbiam. Czyta się to wszystko szybko, że nie ma się pojęcia kiedy nadchodzi koniec. Autorka nie wyszukuje trudnych słów, jest rzeczowa i konkretna. Nie ma tu za dużo niepotrzebnych opisów, jedynie wszystko to by zrozumieć i poczuć książkę.
 
BOHATEROWIE
   Każda z bohaterek zmagała się ze swoimi problemami. Jedne były poważne inne mniej, ale każda została posłana do szkoły, by tu podjąć właściwe kroki do "nawrócenia" na właściwą drogę. 
    Brit, która po prostu chciała żyć jak dawniej. Miała swoją pasję, którą kochała i się jej oddawała. Nie była jak większość dzieciaków, która imprezuje, bierze narkotyki. Ona po prostu była gwiazdą. To jak traktowano ją w ośrodku było po prostu oburzające. Metody "terapii" miały ją bardziej złamać, ale to nie przeszkadzało dziewczynie do zawierania przyjaźni czy po prostu bycia nadal sobą.
    Bebe, V, Cassie, czy Martha też zostały wciągnięte do tego strasznego świata tylko dlatego rodzice nie potrafili z nimi szczerze pogadać o tym co jest dobre, a co złe. Aczkolwiek właśnie w tym problem, że ich życie było podobne do życia wielu nastolatków. Rodzice po prostu mieli swoje konserwatywne prawdy, które chcieli wpoić także im, nie zważając na ich dobro. Nie mówię tu o piciu, narkotykach czy czymś tak strasznym.
   
WYDAWNICTWO
    Żadnych błędów nie znalazłam. Po prostu dobra robota wydawnictwa jak zawsze :) 
 
OKŁADKA
    Uwielbiam takie okładki. Już przy Zostań, jeśli kochasz się zakochałam, a ta kolorowowłosa dziewczyna jest po prostu dla mnie słodka *-* Piękna okładka, która daje nam zapowiedź środka książki.
 
PODSUMOWANIE 
    Lekka, przyjemna lektura na kilka dosłownie godzin. Czyta się z przyjemnością. Nie jest to zwykły romans co mógłby sugerować tytuł i jakież było moje zdziwienie, gdy do końca książki się nie pojawił. Znaczy był pewien chłopak, który zawrócił w głowie Brit, ale ten wątek był raczej drugoplanowy. Na pierwszym planie były zmagania dziewcząt w Red Rock. 
   Książka pokazuje nam problemy młodych ludzi, które często są brane za oznak "zepsucia", który trzeba naprawić. Jasne wszystko siedzi w naszej głowie i kiedyś po prostu trzeba stawić temu czoło, ale nie w takim ośrodku zamkniętym, gdzie główną zasadą jest "poniżaj, a wyjdą z tego". No kurcze takie podejście do tak młodych osób jest jak dla mnie totalnie chore. 
   Autorka chciała pokazać, że mając obok siebie odpowiednie osoby, jesteśmy w stanie zrobić dosłownie wszystko. Trzeba tylko w siebie uwierzyć, a to się spełni.  
   Powieść przeznaczona dla każdego, kto choć trochę czuje się inny, nieakceptowany. Ale i dla każdego rodzica by pomyślał chwilę zanim zacznie kwalifikować dziecko do wysłania do ośrodka. Wszystkim, którzy mają ochotę przenieść się do innego świata tak różnego, a tak podobnego do tego jaki znamy.  

Wtedy zrozumiałam, że posiadanie kogoś, kto stoi po twojej stronie, wcale nie jest takie oczywiste. To coś szczególnego - i może nam zostać odebrane. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za każdy komentarz, który motywuje do dalszego działania.
Pozostawiajcie w komentarzach linki do Waszych blogów, na pewno każdy odwiedzę i pozostawię po sobie ślad.

Szukaj na tym blogu

Copyright © Z miłości do książek , Blogger