poniedziałek, 25 marca 2019

(Nie)Miłość. Z tobą i bez ciebie - Natasza Socha


Człowiek, który kocha i który jest kochany, rozsupłuje supełki bez większych problemów, nie szamocząc się przy tym i nie obcierając sobie palców. Trudności pojawiają się wtedy, kiedy wszystko trzeba robić samemu. Nawet uśmiechać się do własnego odbicia w lustrze. 


Tytuł: (Nie) Miłość. Z tobą i bez ciebie.
Seria:
Autor: Natasza Socha
Tłumaczenie: -
Liczba stron: 304
Liczba rozdziałów: -
Gatunek: Literatura obyczajowa i romans
Bohater: Cecylia/Wiktor
Narracja:Pierwszoosobowa/Trzecioosobowa
Wydawnictwo: Edipresse    Tajemnica małżeństwa to kumulacja drobiazgów, do których obcy ludzie nie mają dostępu. Cecylia i Wiktor marzą o rozwodzie, choć jeszcze żadne z nich nie powiedziało tego na głos. Ona chce wolności, on spotyka się ze swoją studentką.
     Wszystko zmienia się w dniu, w którym Cecylia ma wypadek samochodowy i na jakiś czas zostaje unieruchomiona. Poruszając się na wózku, chce czy nie, jest skazana na pomoc męża. On również uważa, że jego obowiązkiem jest zaopiekowanie się żoną w tym czasie. Każde z nich chce się pozbyć tego drugiego, ale póki co muszą znowu udawać rodzinę.
    Ta historia pokazuje, jak człowiek bez miłości szybko gaśnie. Jak chowa się w sobie, znika, traci chęć do życia. Czym tak naprawdę jest „niemiłość”? Końcem wszystkiego? Czy raczej początkiem?

(Opis z Lubimy Czytać)Życie trochę przypomina grę w bierki. Kiedy decydujesz, który patyczek zostaje poruszony, wszystko przebiega sprawnie i bez większych niespodzianek. Kiedy jednak naruszasz strukturę większej konstrukcji, patyczki zaczynają się przemieszczać, a kolejny ruch nie należy już do ciebie.


     Chciałabym Was dzisiaj zabrać do świata, gdzie miłość się nie rozpoczyna, a niestety się wypaliła. Gotowi? 

    Autorka ma świetny styl, który już od pierwszych stron przypadł mi do gustu. Emocje jakimi nas zasypała były realne, tak jak i przedstawiony problem. 
    Akcja to, czas po wypadku Cecylii, ale i odniesienia do przeszłości. Wszystko jednak idealnie się zazębiło i stworzyło idealną całość.
    Okładka jest piękna, a zarazem prosta. Spodobała mi się już na pierwszy rzut oka i uważam, że pasuje do tej książki. 


Chcę być kochana. W całym tym zwariowanym świecie, w całym tym systemie wzajemnych relacji układów, tak naprawdę tylko miłość potrafi wszystko wyprostować. Człowiek, który kocha i który jest kochany, rozsupłuje supełki bez większych problemów, nie szamocząc się przy tym i nie obcierając sobie palców.


    Cecylia poważnie myśli o rozwodzie z mężem, z którym jest czternaście lat,trzynaście po ślubie. Mają dziecko, psa, dom. Kobieta realizuje się w tym, co lubi. Jest ornitologiem i może to nie dochodowy kierunek,ale ma kamienicę po dziadku, w której wynajmuje mieszkania i z tego głównie się utrzymują. Na początku małżeństwa wszystko było super, a gdzieś po drodze w rutynie zaginęły małe rzeczy, które pokazywały uczucie. Gdy kobieta bierze udział w wypadku i zostaje unieruchomiona na wózku inwalidzkim, wie że sama sobie nie poradzi. Jest smutna, rozgoryczona i nie chętnie przyjmuje pomoc. Przecież jeszcze nie dawno, sama sobie radziła! Nadal rozważa rozwód, ale już nie tak szybki jak jeszcze przed wyjazdem. Nie zdaje sobie sprawy z jednej rzeczy: jej mąż kogoś ma i również planował ten krok milowy w ich życiu. Z biegiem czasu, z każdą pomocą, rozmową, której do tej pory ograniczały się raczej do rozkazów, małżeństwo zbliża się do siebie. Ale czy to wystarczające, by nadal być razem? 
   
Wiktor, to wykładowca na uczelni. Wśród swoich byłych studentek, ma tę która go zauroczyła, która pokazała mu inne aspekty życia we dwójkę. To kobieta, piękna, młoda, z dużą pewnością siebie. Wiktor, ma zamiar zacząć nowe życie, ale wypadek żony zmusza go niejako do pozostania przy niej i pomocy jej. W końcu coś tam na ślubie jej obiecał, ale według niego to papierek i w cale nie musi być na zawsze, więc po co się męczyć? Ciągłe kłótnie, pretensje sprawiły, że jego życie domowe przestało go cieszyć. Chciał czegoś więcej. Chciał kochać i być kochanym. Chciał być potrzebny. Dla młodej kobiety zaczął się starać: bieganie, bo kondycja już nie ta, perfumy, uśmiechy do telefonu. Zachowywał się jak nastolatek, który pierwszy raz się zakochał. Jednak jego zaangażowanie, by żona stanęła na nogi było ogromne. Szukał różnych specjalistów, uciekał się do różnych często śmiesznych i nic nie dających metod. Ale z każdym podanym talerzem, z każdą "wspólną" kąpielą, czy pomocą w myciu włosów, zaczęli rozmawiać, tak normalnie, zwyczajnie. Zaczęli się zbliżać do siebie. Ale przecież była Karola, która czekała na jego rozwód. No właśnie czy rozwód dalej wchodzi w grę? 
 

Małżeństwo nie jest porcelanową filiżanką, która upada na podłogę i od razu pęka na pół. To raczej lata wyszczerbień i drobnych rys, które koniec końców prowadzą do tego samego - przychodzi taki dzień, w którym nie można się już z niej napić.

    Powiem Wam, że bohaterowie na początku mnie wkurzali, bo pretensje do siebie mieli o wszystko, a dusili to w sobie zamiast porozmawiać jak ludzie. Ale po przemyśleniu tego, stwierdziłam, że prawdziwość tej sytuacji jest przecież widoczne gołym okiem. Z czasem znika zauroczenie i zostaje nam tylko przyzwyczajenie, wypalenie. A przecież kilka lat temu, to gorące uczucie miłości połączyło ich ze sobą, to gdzie ono jest? A no zostało zapomniane, zeszło gdzieś na dalszy plan. Zabrakło małych gestów, małych rzeczy, które przypominałyby o tym uczuciu. Czasem wystarczy nie wiele. Zwykłe przytulenie, podziękowanie, mały buziak, by podtrzymywać to uczucie. Jednak nie jest to praca jednej osoby, a obu. Przecież związek tworzą dwie osoby i nie można wskazać tylko tej jedne odpowiedzialnej za rozpad małżeństwa. 
    Właśnie to wszystko w tej na pozór zwykłej książce ujęła nam autorka. Trzeba przede wszystkim ze sobą rozmawiać, bo bez rozmowy nic nie będzie się układało. Trzeba umieć powiedzieć co nam leży na sercu, swoje oczekiwania, ale i swoje plany. Nie może być tak, że jedna osoba zrezygnuje z siebie, bo tej drugiej tak pasuje. Ale w tym wszystkim, trzeba znaleźć kompromis i umieć się pogodzić, nie chować urazy, nie być obojętnym czy obrażony, bo ktoś powiedział swoje argumenty. Rozmowa, to klucz do sukcesu. 
    Podobało mi się to, co przekazała nam autorka. To, że miłość nie musi kończyć się po kilku latach małżeństwa, że pracą nad związkiem muszą pracować obie osoby i starać się zachować choć trochę tego żaru, by uczucie nie wygasło, bo wtedy nie zostanie nam już nic. Bardzo polecam Wam tę życiową, trochę smutną, ale jak ważną książkę. To była pouczająca lektura, która z czasem chyba każdemu się przyda. Bo gdy pojawiają się zakręty życiowe, trzeba pamiętać, że jest nas dwoje, że jest o co zawalczyć. 


 - Wiesz co w tym wszystkim jest najgorsze? (...) Że chciałabym abyś mnie jeszcze tak trochę nie kochał, jak przez ostatnie tygodnie. Ale wiem, że to niemożliwe...
- Nie kocham cię Cela...
 


Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuje Wydawnictwu. 


 

8 komentarzy:

 1. Czytałam i w moim odczuciu, ta książka jest genialna. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Doszłyśmy do tych samych wniosków - dialog przede wszystkim. Mnie na początku denerwowało przedstawienie jednostki w związku, że tak niby wszystkiego trzeba się wyrzekać na rzecz "my". Nic bardziej mylnego! Mnie także takie przedstawienie związku zmusiło do przemyśleń, co tak naprawdę chciała nam przekazać autorka i uważam, że zrobiła to świetnie.
  Malwina

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mądra książka, która ciekawie obrazuje miłość - nieidealną, a jednocześnie piękną 💗

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam różne opinie o tej pozycji, ale sama chciałabym sobie wyrobić opinię, dlatego też mam w planach ją przeczyta :) Ty dodatkowo mnie zachęciłaś :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam jeszcze żadnej książki Sochy, ale mam w planach poznanie jej twórczości.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy potrzebujesz pomocy, aby przywrócić kochanka, który cię opuścił? pomóc rozwiązać problem niepłodności i zajść w ciążę? Jeśli masz trudności z zajściem w ciążę? Impotencja, Gonorrheal, STI (zakażenie przenoszone drogą płciową) Udar mózgu i cukrzyca, Fibroid, Uzyskanie zwrotu pieniędzy od tego, kto jest ci winien i odmówienie zapłaty, promocja pracy, astma itp. Dr.Obodo może ci pomóc .. Skontaktuj się z nim Jak najszybciej i wszystkie twoje problemy znikną na zawsze.

  E-mail: templeofanswer@hotmail.co.uk

  WhatsApp: + (234) 8155 42548-1

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam wszystkich, to naprawdę zadziałało i jestem dumny z tego, że mogę również zeznawać. Mój mąż zostawił mnie dla innej dziewczyny. Czułem się bardzo źle, ale spodziewałem się, że wróci do mnie. Pewnego dnia zobaczyłem wiadomość o tym, jak kobieta spotkała się z mężem i postanowiłem spróbować tego proroka, który pomógł jej, ponieważ mój związek zawiódł. Chociaż nigdy nie wierzyłem w pracę duchową. Próbowałem niechętnie, ponieważ byłem zdesperowany, ale ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, ten prorok pomógł mi, a mój związek jest teraz doskonały, ponieważ pomógł mi teraz traktować męża jak królową, mimo że powiedział mi, że jest mną, już nie kocha. Cóż, nie mogę wiele powiedzieć, ale jeśli masz problemy ze swoim związkiem, oto adres e-mail (palaceofsolutions@gmail.Com). Twój partner na pewno do ciebie wróci .. Lub skontaktuj się ze swoim WhatsApp @ +2348138513961

  OdpowiedzUsuń
 8. Cześć wszystkim, jestem tak podekscytowana, że ​​mój mąż wrócił po tym, jak zostawił mnie dla innej kobiety. Mój mąż miał romans ze współpracownikiem i tak bardzo kocham mojego męża, ale on zdradzał mnie ze swoim współpracownikiem i tą dziewczyną, myślę, że używa czarów lub czarnej magii na moim mężu, aby mnie nienawidził i to był tak krytyczny i nie na miejscu - cały dzień i noc płaczę, aby Bóg zesłał mi pomocnika, abym przyprowadził z powrotem mojego męża! Byłem naprawdę zdenerwowany i potrzebowałem pomocy, więc szukałem pomocy w Internecie i trafiłem na stronę internetową, która sugerowała, że ​​dr Bogaty może pomóc szybko odzyskać byłego chłopaka. Więc czułem, że powinienem spróbować. Skontaktowałem się z nim i powiedział mi, co mam robić, a ja to zrobiłem, a potem rzucił dla mnie zaklęcie miłosne. 22 godziny później mój mąż naprawdę zadzwonił do mnie i powiedział, że tak bardzo za mną tęskni. O mój Boże! Byłem taki szczęśliwy, a dziś znów jestem szczęśliwy z moim mężczyzną i radośnie żyjemy razem i dziękuję potężnemu czarodziejowi, dr. Bogu, jest tak potężny i postanowiłem podzielić się tutaj swoją historią. jeśli jesteś tutaj, a Twój Kochanek Cię odrzuca lub Twój mąż przeniósł się do innej kobiety, nie płacz już, skontaktuj się z doktorem Wealthy, aby uzyskać pomoc ... Oto jego e-mail, wealthylovespell@gmail.com
  Wykonuje również następujące zaklęcie
  Zaklęcie ciąży
  Czar miłości
  Zaklęcie powiększające penisa
  opryszczka
  Zwycięskie zaklęcie
  Jego WhatsApp +2348105150446
  Blog: wealthylovespell.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za każdy komentarz, który motywuje do dalszego działania.
Pozostawiajcie w komentarzach linki do Waszych blogów, na pewno każdy odwiedzę i pozostawię po sobie ślad.

Szukaj na tym blogu

Copyright © Z miłości do książek , Blogger