piątek, 7 sierpnia 2020

Mengele. Anioł Śmierci z Auschwitz - zdemaskowany - Dawid G. Marwell


Menele do samego końca, nawet w ostatnich napisanych w życiu słowach, pozostał nieskruszony. Nie wyraził żadnych wyrzutów sumienia. Jego światopogląd niemal się nie zmienił od tamtego letniego dnia 1944 roku, kiedy dumnie kroczył po rampie Aushwitz - Birkenau


Tytuł: Mengele. Anioł Śmierci z Auschwitz - zdemaskowany
Seria:  -
Autor: Dawid G. Marwell 
Tłumaczenie: 
Liczba stron: 452
Liczba rozdziałów:
Gatunek: Literatura faktu
Bohater: 
Narracja:
Wydawnictwo: NieZwykłe (Bez Fikcji)
Data premiery: 13.05.2020Porywający i szokujący portret doktora Josefa Mengele – znienawidzonego nazistowskiego lekarza z okresu II wojny światowej – przedstawiony przez człowieka, który brał udział w śledztwie mającym na celu ujęcie go i sprawienie, że wreszcie odpowie za zbrodnie, których się dopuścił.

Josef Mengele, jeden z największych zbrodniarzy wszechczasów, w międzynarodowej świadomości stał się symbolem zarówno zła nazizmu, jak i porażki wymiaru sprawiedliwości w powojennym świecie. Historyk David G. Marwell, bazując na nowych informacjach oraz źródłach, przeanalizował życie Mengele, od studiów do kariery naukowca. Opisał jego służbę w wojsku, jak również w obozie w Auschwitz, gdzie jego „selekcja” decydowała o życiu lub śmierci niezliczonej liczby niewinnych ludzi, a eksperymenty doprowadziły do traumy i śmierci kolejnych. Poznajemy także jego powojenne losy w Niemczech oraz Południowej Ameryce.

Autor opisuje też międzynarodowe poszukiwania Mengele z 1985 roku, które doprowadziły do miejsca na cmentarzu w Sao Paulo w Brazylii. Śledztwo wykazało, że w odnalezionym grobie leży ciało Mengele, jednak ten fakt nie przekonał ludzi, którym najbardziej zależało na jego śmierci.

Kim był ten człowiek? Dlaczego nie dosięgnęła go sprawiedliwość?

Na te pytania odpowiada David G. Marwell.

„Niewiarygodna, otrzeźwiająca i bardzo szczegółowa”.

David Margolick, „Wall Street Journal”
(Opis z Lubimy Czytać)


    Josef Mengel był dzieckiem jak każdy z nas. Miał szczęśliwą rodzinę, porządnych rodziców. Nic nie wskazywało na to, że stanie się potworem. Ludzkim katem. Oprawcą. Szują, która nie potrafiła wziąć odpowiedzialności za zbrodnie na ludziach i przez lata ukrywał się w Ameryce Południowej.   To zbrodniarz, który nigdy nie stanął przed sądem. Ale dlaczego? Kim tak naprawdę był?

    Styl autora to jakby powieść naukowa, dużo jest faktów, przez co czasem czułam się jakby to był podręcznik do historii, jednak zawiera wiele informacji, które rozjaśniają nieco sytuację głównego bohatera.
    W środku znajdziemy podział na części, w każdej z nich mamy dane etapy z życia Mengela. Najbardziej nurtujące były przypisy, które były odnośnikiem do innych powieści, opracowań, które trzeba by było przeczytać, by dowiedzieć się coś o danym zagadnieniu.

   Powiem Wam, że książki o tematyce II Wojny Światowej są dla mnie przerażające, wstrząsające i mrożące krew w żyłach na raz. Przecież to kawałek historii, to działo się naprawdę jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Teraz mamy lepsze czasy, możemy żyć w wolnej Polsce, ale nie mieli tyle szczęścia ci, którzy urodzili się przed wojnami. To ciężka i trudna powieść, której nie łatwo nadać łatkę. To coś co działo się kiedyś, co sprawiło, że wiele ludzi straciło życie, rodziny, bliskich. 
    Powieść ta pokazuje śledztwo krok po kroku, by odnaleźć mężczyznę. Znajdziemy tutaj także wiele odpowiedzi na nurtujące pytania, a podczas czytania będzie ich wiele. Poznamy także jak działał. Jako lekarz, był na tyle wpływowy, że wykorzystywał swoją pozycję, by być jak najbliżej "ciekawych przypadków", które później używał do swoich celów. 
     W  kontekście historycznym dla osób które interesują się II Wojna Światowa książka będzie interesującą i zawierającą wiele informacji.
Książka inspirująca do dalszego poznawania faktów z czasów II Wojny Światowej. Interesujący opis z życia i kariery naukowej jak również wojskowej i pseudonaukowej głównego bohatera. 
   To trudna, ale dobra powieść biograficzna, która jest napisana rzetelnie. Widać, że autor spędził nad tym sporo czasu, bo nic nie jest przedstawione "po łebkach". Przy tej lekturze trzeba się skupić, ale warto. Należy pamiętać o czasach, które tak wielki wpływ miały na cały świat. Które były bestialską zbrodnią, którą trzeba przekazywać z pokolenia na pokolenie, a nie zamiatać pod dywan. 

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu 


1 komentarz:

  1. Jestem bardzo ciekawa tej książki i na pewno będę ją czytała. 😊

    OdpowiedzUsuń

Dziękuje za każdy komentarz, który motywuje do dalszego działania.
Pozostawiajcie w komentarzach linki do Waszych blogów, na pewno każdy odwiedzę i pozostawię po sobie ślad.

Szukaj na tym blogu

Copyright © Z miłości do książek , Blogger