wtorek, 26 maja 2020

Słodka dusza - Tillie ColeW chwili, w której uwalniasz swoje demony, przestają cię aż tak nękać. Miłość pomaga: nie jest lekarstwem, ale jest początkiem drogi do uzdrowienia.

Tytuł: Słodka dusza 
Seria: Słodki dom (Tom 4)
Autor: Tillie Cole
Tłumaczenie: Olgierd Maj
Liczba stron: 319
Liczba rozdziałów: 16
Gatunek: Literatura obyczajowa,romans
Bohater:  Elsie, Levi
Narracja: Pierwszoosobowa
Wydawnictwo:  Editio Red
Data premiery: 12.05.2020

Ocena: 9/10


Elsie Hall musi walczyć o przetrwanie na ulicach Seattle. Jest bezdomna i codziennie rozpaczliwie poszukuje ciepła i jedzenia. Świat dookoła wydaje się niebezpieczny, a ludzie bezwzględni. Delikatna Elsie żyje uwięziona w ciszy. Jest krucha i słaba — i bezbronna, z łatwością może paść ofiarą czyjegoś okrucieństwa. Z głodu i nędzy zaczyna kraść. Nie zastanawia się, co będzie, gdy jeden z okradzionych przez nią ludzi stanie na jej drodze...

Levi Carillo w niczym nie przypomina swoich starszych braci. Ten jasnowłosy chłopak jest chorobliwie nieśmiały i rozpaczliwie samotny. Jedyne, co potrafi robić dobrze, to grać w futbol. Trenuje bardzo ciężko, jednak nie wyciąga korzyści z tego, że jest świetnym sportowcem. Milczący Levi wciąż powraca do okrutnej przeszłości i nic nie wskazuje na to, że kiedykolwiek zdoła odnaleźć szczęście, tak jak udało się to jego starszym braciom: Austinowi i Axelowi. Któregoś dnia chłopak zostaje okradziony z najdroższej sercu pamiątki...

Czwarta część niezwykłej serii Słodki dom to przejmująca historia miłości, która zmienia wszystko. Kiedy wyniszczona głodem i chorobą dziewczyna zagląda śmierci w oczy, spotyka kogoś, kto ratuje jej życie. Kiedy zagubiony chłopiec zapada się we własnym świecie, uratowana dziewczyna pokazuje mu drogę ku światłu. Poranionym duszom jednak trudno kochać, bo rany w sercu goją się powoli. Czy odważą się poszukać ratunku? Czy uda im się ocalić łączące ich uczucie?
Spróbuj uwierzyć w dobro!

(Opis z Lubimy Czytać)


[...] "Będą się z ciebie śmiali, córeczko. Na tym świecie nie ma miejsca dla takich jak ty i ja. Jesteśmy pośmiewiskiem. Nigdy się nie odzywaj, chroń swoje serce. Zawsze ukrywaj swój głos." [...]

     Elsie od samego początku nie miała łatwego życia. Na początku wychowywana przez głuchoniemą matkę, ćpunkę, nie wiedziała co to miłość, rodzina, bezpieczeństwo. Kobieta zakazała jej się odzywać, więc dziewczynka była cicha przez całe swoje życie. Gdy pewnego dnia szkoła zgłosiła zaniedbanie dziecka, a dodatkowo funkcjonariusze zobaczyli jak podaje matce narkotyki, trafiła do domu dziecka. Tułając się po rodzinach zastępczych,też nie zaznała miłości, a jedynie wyszydzanie. Teraz będąc dorosłą, głuchą i niemówiącą kobietą, jest jej ciężko. Nie ma gdzie mieszkać, chodzi głodna, a jedynym rozwiązaniem wydaje jej się kradzież. Gdy na swojej drodze spotyka Levi'ego, boi się mu zaufać, jest wręcz przerażona. Czy pozwoli sobie pomóc i w jakie tarapaty się wpakuje? 
   Levi to nieśmiały, cichy i zamknięty w sobie chłopak. Po śmierci matki zamknął się na ludzi w swoim świecie. Mimo iż ma przyjaciół, którzy próbują wyciągnąć go do świata, chłopak jest oporny. Nie przeszkadza mu to jednak w trenowaniu futbolu, w którym jest dobry. Pewnego dnia postanawia wybrać się na imprezę, by w końcu przyjaciele dali jemu spokój. Jednak przed domem, w którym odbywa się impreza, tchórzy i postanawia iść na spacer. Podczas spaceru poznaje nieznajomą, której pomaga wyjść z tarapatów. Gdy chce jej pomóc, dziewczyna ucieka, a chłopak nie może pozbyć się jej z głowy. Ale los ponownie splata ich ścieżki. Czy tym razem Elsie przyjmie pomoc Levi'ego? 

   Styl autorki jest lekki, przystępny. Książkę czyta się jednym tchem, a wydarzenia zazębiają się ze sobą tworząc idealną całość, w której nie sposób się pogubić. 
   Okładka jest piękna i pasuje do reszty serii, ale także do historii opisanej na kartach książki. 

    Ta książka jest istnym wyciskaczem łez. Nie wiem ile razy, łzy stawały mi w oczach, czytając tę wzruszającą i piękną powieść. To można powiedzieć słodko-gorzka historia miłości dwojga zamkniętych w sobie ludzi. Levi jest taki, ponieważ stracił najważniejszą osobę w jego życiu. Elsie, bo tak jej nakazano. To smutne, okropne i przerażające zarazem. Jak osoba, która powinna kochać dziecko, być jej wsparciem, dawać ciepło, dom, miłość, może zniszczyć tak kruchą istotę i sprawić, że całe przyszłe życie będzie ona własnym cieniem. 
     Spotkanie tak dwóch różnych, a jednak takich samych światów to jak wybawienie dla nich. Szansa na normalne, lepsze życie. Jednak wiadomo, nie wszystko zawsze układa się tak jak powinno, a przeciwności bohaterowie na swojej drodze doświadczą wielu. Jak sobie z nimi poradzą i czy miłość faktycznie może tak wiele znieść? Musicie się koniecznie przekonać!
    Mnie książka złamała serce, by złożyć je na nowo. Nie dajcie się namawiać i już dziś po nią sięgnijcie! Polecam!


[...] Były wszystkim tym, czym ja nie byłam.

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję Wydawnictwu.  

5 komentarzy:

 1. I taki wyciskacz łez bardzo chętnie przeczytam. I mam nadzieje, że mnie również złamie serce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w planach lekturę tej książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam zamiar przeczytać tę serie, pierwszy tom już jest, więć trzeba tylko zacząć czytać :D

  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 4. Kurcze.. takie książki są tam potrzebne, warto odsunąć na jakiś czas np. kryminały czy innego typu powieści, żeby poczytać coś takiego zruszającego. Porozglądam się za tomem 1 ☺

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie to wszystko zostało tu opisane.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za każdy komentarz, który motywuje do dalszego działania.
Pozostawiajcie w komentarzach linki do Waszych blogów, na pewno każdy odwiedzę i pozostawię po sobie ślad.

Szukaj na tym blogu

Copyright © Z miłości do książek , Blogger