poniedziałek, 21 września 2020

Skrzydła we krwi. Dywizjon 303 w bazie RAF Northolt - Nina Britton Boyle Tytuł: Skrzydła we krwi. Dywizjon 303 w bazie RAF Northolt
Seria:  -
Autor: Nina Britton Boyle
Tłumaczenie: Łukasz Golowanow
Liczba stron: 440
Liczba rozdziałów: -
Gatunek: Historia
Bohater: -
Narracja: -
Wydawnictwo: Replika
Data premiery: 20.01.2020
Ocena: 10/10


Skrzydła we krwi to owoc czterdziestoletniej pracy autorki. Jako rdzenna mieszkanka Northolt Nina Britton Boyle od lat osiemdziesiątych zbierała materiały i kultywowała pamięć o polskich lotnikach walczących za Wielką Brytanię. Gdy była dzieckiem, słuchała opowieści o przeżyciach ojca z czasów II wojny światowej. Jej rodzina mieszkała mniej niż milę od bazy RAF-u w Northolt, zaś historie ojca wypełniały jej wyobraźnię ryczącymi Hurricane’ami i Spitfire’ami, które wylatywały z tej bazy podczas wojny.
Opowieści ojca wywarły na niej głębokie wrażenie i zostawiły długotrwały ślad. Podczas jednej z rozlicznych wizyt pod Polish War Memorial, które odbywała z mężem i dziećmi, Nina postanowiła, że napisze książkę o losach polskich lotników, będącą hołdem dla ich służby i poświęcenia.
Przez kolejne czterdzieści lat prowadziła skrupulatne badania w brytyjskich Archiwach Narodowych, Instytucie Sikorskiego oraz bazie RAF-u w Hendon. Z pomocą Polskich Sił Powietrznych, ministerstwa obrony, a także dzięki wicekonsulowi brytyjskiemu w Polsce oraz wsparciu osób, które zamieszczały ogłoszenia w polskiej prasie, Nina dotarła także do weteranów Dywizjonu 303. Ich dokonania, niektóre słabo znane, zaprezentowała czytelnikowi w bardzo przystępnej formie.
Książka składa się z pięciu części i kilku apendyksów. Pierwsza ukazuje sylwetki „ojców założycieli” – 36 osób związanych z Dywizjonem 303 od jego powstania. Część druga zawiera wspomnienia pilotów. W części trzeciej i czwartej, na podstawie wspomnień i meldunków bojowych, Boyle relacjonuje udział Dywizjonu 303 w bitwie o Anglię i omawia funkcjonowanie tej formacji w bazie RAF-u w Northolt. Część piąta obejmuje zbiór krótkich artykułów tematycznych związanych z dywizjonem.
Dodatkowo w książce znalazło się podsumowanie dokonań polskiego lotnictwa w latach 1940–1945, wybór listów i dokumentów, słownik oraz indeks. Całość opracowania uzupełniają zdjęcia i dokumenty, w tym wiele wcześniej niepublikowanych.
W 2014 roku Polish Air Force Memorial Committee, w uznaniu za opiekę nad grobami polskich lotników sprawowaną w imieniu rodzin z Polski, uhonorował Ninę Britton Boyle Commendation Certificate za znaczący wkład osobisty w utrwalanie pamięci o polskich lotnikach i ich osiągnięciach na Zachodzie.
(Opis z Lubimy Czytać)

    Czym był Dywizjon 303. 
Dywizjon 303 to jednostka lotnictwa myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych im. Tadeusza Kościuszki w Wielkiej Brytanii. Polski Dywizjon 303 brał udział w Bitwie o Anglię i odniósł pierwsze zwycięstwo 30 sierpnia 1942 roku, gdy podczas lotu treningowego Ludwik Paszkiewicz odłączył się i zestrzelił myśliwiec. Następnego dnia po tym wydarzeniu uznano Dywizjon 303 gotowy do walki. Jest zaliczany do najlepszych dywizjonów alianckich, mając na swoim koncie ponad sto zestrzeleń. 

Powieści o polskich lotnikach stacjonujących poza ojczyzną pojawiło się wiele. Mamy nawet adaptacje kinowe. Jednak powieść Niny jest najbardziej rzetelną książką z jaką miałem styczność, a było ich wiele. 
   Książka podzielona jest na pięć części, w której opisani są bohaterowie ich biogramy i wspomnienia, funkcjonowanie jednostki, raporty bojowe i wiele innych ciekawych i przydatnych informacji. Styl jakim posługuje się autorka również zasługuje na uznanie. Nie są to tylko suche fakty, ale przedstawione w sposób interesujący wydarzenia, które miały miejsce nie tak dawno temu. Dzięki tym wspomnieniom można przenieść się w ten brutalny świat, który był dla Polaków codziennością. Oni walczyli dzielnie, za to byśmy mogli żyć w wolnym świecie. Stawiali swoje życie nad dobro innych. Walczyli tam, gdzie było niebezpiecznie, a wróg czaił się z każdej strony. 
    Dodatkowym atutem książki są fotografie, dzięki, którym możemy nie tylko wyobrażać sobie miejsca czy twarze lotników, ale zobaczyć ich niejako "na żywo". 
   Autorka wykonała kawał dobrej roboty. Tyle lat zbierania materiałów i pracy nad książką, zaowocowało tym, że jest to spory tom, ale napisany w sposób przystępny dla każdego, gdzie każdy kto szuka wiedzy o Dywizjonie 303 dostanie to, czego potrzebuje.
   Książka ta to ponad czterysto stronnicowa dawka wiedzy nie tylko dla miłośników historii, ale dla każdego, kto ma ochotę zapoznać się z historią Dywizjony 303 podczas II Wojny Światowej. Ale także może przydać się uczniom, którzy chcą poszerzyć wiedzę, czy mają do napisania jakieś zadania domowe o tym zagadnieniu. 
   Ogromnie podobała mi się ta powieść i z czystym sumieniem polecam każdemu, kto tylko ma ochotę na dawkę historii. 
(Robert - współautor bloga coraciemnosci.blogspot.com)

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu 

2 komentarze:

Dziękuje za każdy komentarz, który motywuje do dalszego działania.
Pozostawiajcie w komentarzach linki do Waszych blogów, na pewno każdy odwiedzę i pozostawię po sobie ślad.

Szukaj na tym blogu

Copyright © Z miłości do książek , Blogger