wtorek, 3 stycznia 2023

Dziś zanucę Ci kolędę - Joanna Szarańska


Tytuł: Dziś zanucę Ci kolędę 

Seria: - 
Autor: Joanna Szarańska 
Tłumaczenie: - 
Gatunek: Literaturaobyczajowa,romans 
Bohater/Bohaterka: Hania
Narracja: Trzecioosobowa 
Liczba stron: 368
Liczba rozdziałów: 
Wydawnictwo: Czwarta Strona 
Ocena: 8/10
Premiera: 26.10.2022


 A jak brzmi Twoja ulubiona kolęda?

Hania nie wie, jakim cudem dała się wmanewrować w wieczorne kolędowanie połączone ze zbieraniem datków. W jednej chwili podawała herbatę wiecznie niezadowolonej teściowej, a w drugiej była osiołkiem nucącym pastorałki. Gdyby tylko lubiła śpiewać. Albo chociaż umiała...

Przemierzając zasypane śniegiem miasteczko, szybko jednak pojmuje, że w kolędowaniu najważniejsze wcale nie są czysty głos czy idealna znajomość tekstu. Liczą się obecność i niespieszne rozmowy z drugim człowiekiem.

Każdy dom i każda rodzina kryją swoje niepowtarzalne historie Wystarczy tylko znaleźć czas i dobrze się wsłuchać, żeby je poznać.

(Opis z Lubimy Czytać) 

Styl autorki jest prosty, lekki. Nie ma tu trudnych słów, wyszukanego słownictwa. Jest za to mnóstwo pięknych kolęd i nie tylko takich powszechnie znajomych. Dialogi są naturalne. 

Akcja toczy się swoim rytmem, które nie pędzi, ani się nie wlecze. Wszystko łączy się ze sobą w całość, więc się nie zgubimy w wydarzeniach. 

Okładka jest piękna, świąteczna. W środku znajdziemy podział na rozdziały. 

W zaciszu domu zdarzają się czasem takie tragedie, o których nie wie nikt. Sąsiad, sąsiadka, najbliżsi. To właśnie pokazuje nam ta historia. Kolędnicy którzy odwiedzają domy, by zaśpiewać kolędę myślę, że widzieli wszystko. Przemoc, samotność. Ale swoimi pieśniami niosą jakieś takie wytchnienie, pociechę. Sprawiają, że przez chwilę dom jest pełen ludzi, znów żyje.

Ta książka jest naprawdę inna, ciekawa, piękna. Bawiłam się przy niej dobrze. Nieraz zakręciła mi się łza w oku. Jeśli szukacie cudownej książki, która w tym świątecznym czasie sprawi, że inaczej popatrzycie na swoje życie i życie innych to musicie koniecznie po nią sięgnąć. Powiedziałabym jeszcze, że książka nie jest typowo świąteczna, ale właśnie taką na ten poświąteczny czas kolędowania, ponieważ akcja dzieje się po świętach. Polecam Wam goraco.

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu 

1 komentarz:

  1. Może przed kolejnymi świętami przeczytam, aby pozostać w klimacie świąt.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuje za każdy komentarz, który motywuje do dalszego działania.
Pozostawiajcie w komentarzach linki do Waszych blogów, na pewno każdy odwiedzę i pozostawię po sobie ślad.

Szukaj na tym blogu

Copyright © Z miłości do książek , Blogger