środa, 16 sierpnia 2023

Czerwony Generał - Michał Lelonek [PATRONAT]

 


Tytuł: Czerwony Generał  

Seria:

Autor: Michał Lelonek

Tłumaczenie

Gatunek:  Powieść historyczna 

Narracja

Liczba stron

Liczba rozdziałów

Wydawnictwo: WasPos 

Ocena: 10/10

Główny bohater, Eugeniusz Batsaikan Rozwadowski, na skutek nieszczęśliwych zdarzeń, zostaje siłą wcielony do Armii Czerwonej i wraz z nią przemierza bojowy szlak, od Moskwy aż po Warszawę.

Bohater na swej drodze spotyka generała, który sieje postrach wśród żołnierzy, a jego władza jest tak wielka, że zdaje się wydawać rozkazy samemu Stalinowi. Batsaikan zostaje jego kancelistą i towarzyszy mu w wielkim pochodzie na zachód. Wkrótce odkrywa, że za generałem stoi mroczna siła, mająca swe korzenie w zamierzchłych czasach. Generał wtajemnicza bohatera w historię największego eksperymentu społecznego w dziejach świata: komunizmu. Snuje opowieść, która sięga średniowiecza, prowadzi przez Monastyr, czasy Rewolucji Francuskiej, aż po dojście bolszewików do władzy.

Pewnego dnia generał zawiera z Batsaikanem zakład, którego wynik wpłynie na los całej Polski…

"Nazywam się Eugeniusz Batsaikan Rozwadowski i opowiem wam historię mojego życia (...)."

(Opis z Lubimy Czytać) 

Autor pisze lekko, przyjemnie. Nie ma tu zbędnego lania wody. Opisy są ciekawe i wciągające. 

Akcja toczy się swoim rytmem, nie pędzi, nie wlecze się. Wszystko dzieje się po kolei, więc nie zgubimy się w wydarzeniach. 

Okładka jest świetna. A w środku znajdziemy naprawdę świetną historię. 

Książki Michała Lelonka są tym co każdy powinien przeczytać. Uczą i otwierają oczy na zło jakim była i w pewnym sensie nadal jest wojna. Autor do tej książki zrobił ogromny riserch. Postarał się i stworzył generała na wzór i podobieństwo pierwowzoru. To było straszne, ale tak właśnie było, więc wielkie ukłony dla autora za tak realną postać i historię. Tutaj fikcja literacka miesza się z prawdą, więc możemy przeżyć naprawdę wiele emocji.

Wojna to coś okropnego, a ostatnie wydarzenia pokazują, że choć ta dla nas skończyła się już dawno, to gdzieś tam w świecie nadal trwa i sieje spustoszenie wśród ludzi i kultury. Niestety w obecnych czasach nie brakuje takiego generała i to jezt coś potwornego. Historia powinna nas czegoś uczyć, a tak naprawdę zataczamy koło.

"Czerwony Generał" to powieść, którą każdy powinien przeczytać. Książkę czyta się tak płynnie, bez żadnych przeszkód. Wprost jesteśmy wciągnięci do tego jakże niełatwego świata. Pełnego brutalności, bólu. Historia opisana oczyma żołnierza wojsk sowieckich, to coś innego, nowego, jednakże świetnego. Jeśli jeszcze nie znacie powieści Michała Lelonka, to koniecznie to zmieńcie! Ogromnie warto! Polecam!


Współpraca reklamowa z @waspos 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za każdy komentarz, który motywuje do dalszego działania.
Pozostawiajcie w komentarzach linki do Waszych blogów, na pewno każdy odwiedzę i pozostawię po sobie ślad.

Szukaj na tym blogu

Copyright © Z miłości do książek , Blogger