piątek, 8 kwietnia 2022

[PRZEDPREMIEROWO] Po tamtej stronie chmur - Tomasz Betcher


[...] - Na jakie barykady dziadku? Przecież nie ma wojny. - Wiktoria zajęła miejsce za stołem. 

- Ale będzie. Prędzej czy później zawsze jakaś jest. Obym nie dożył kolejnej. Tytuł
: Po tamtej stronie chmur 

Seria: Po tamtej stronie chmur (Tom 1) 

Autor:Tomasz Betcher 

Tłumaczenie: -

Liczba stron: 319

 Liczba rozdziałów: 24

 Gatunek: Powieść historyczna 

Bohater: Sara, Bruno, Teodor, Magda, Wiktoria 

Narracja: Trzecioosobowa 

Wydawnictwo: WAB

Data premiery: 13.04.2022

Ocena: 10/10


Historia braci-lotników, których los rzuca w wir wojny i to po dwóch przeciwnych stronach, oraz sióstr (wnuczek jednego z nich), które mierzą się z wyzwaniami współczesnego świata. W tą współczesną wpleciony jest romans. Saga, która przywiąże czytelników do bohaterów, zarówno tych historycznych, jak i współczesnych, która pokaże zarówno koszmar wojny, jak i wolę przetrwania oraz wyzwania, z jakimi mierzymy się współcześnie. Wydarzenia opisane poruszą czytelników emocjonalnie. Przez długi czas nie można się domyślić, który z braci jest dziadkiem Magdy i Wiktorii oraz jak potoczyła się ich historia, a także złamać kilka stereotypów, szczególnie w obszarze wojny.

(Opis z Lubimy Czytać)

Przez wiele kolejnych lat Bruno chciał moc powiedzieć, że ten dzień z Sarą zmienił jego życie, ale dobrze wiedział że to pojawienie się aeroplanu odmieniło je na zawsze. 

Lubię powieści historyczne. Lubię poznawać nowych autorów. A tu dzieje się to wszystko. To moja pierwsza książka autora i jestem zachwycona! Zatem do sedna.

W 1920 roku na świat przychodzą bliźnięta. Teodor i Bruno. Są różni niczym ogień i woda. Żywiołowy i spokojny. Główny i cichy. Ich wspólną pasją jest latanie. Gdy ojciec kupuje pierwszy samolot są zachwyceni. Każdy z nich do innych celów chciałby go używać, ale oboje są podekscytowani maszyną. Bliźniacy mają majętnych rodziców. Baron zatrudnia wielu ludzi Polaków, Żydów w swojej fabryce, która przynosi dobre profity. Ale co się stanie gdy wojna wybuchnie? Czy będą bezpieczni?

Dwie siostry Magda i Wiktoria nie są bliźniaczkami, ale również są swoimi przeciwieństwami. Magda zajmuje się dziadkiem, który przeżył wojnę, a teraz jego przebłyski pamięci wydają się dziewczynie niepokojące. Za to Wiktoria, to żywiołową kobieta, podróżuje, zwiedza różne dalekie miejsca i prowadzi kanał na YouTube. Gdy zmienia się lekarz dziadka otwierają się stare rany Magdy. Jaką tajemnicę skrywa dziadek?

No tego jeszcze się nie dowiemy 😈 ale za to jest ciekawiej i z niecierpliwością czekam na kontynuację. Ten tom jest takim wprowadzeniem nas w rodzinę, w przeszłość i teraźniejszość. Myślę, że wiele się jeszcze wydarzy w kolejnych częściach i czekam na nie z niecierpliwością.

Autor ma lekkie pióro. Porwało mnie od samego początku i nie sposób było się oderwać. Mamy tu opisy, które są barwne i pobudzają naszą wyobraźnię, czasem tak że ciarki przechodzą przez człowieka. Jednak wszystko napisane jest tak, jakby opowiadał nam historię ktoś nam bliski.

Akcja jest wartka, nie ma czasu na nudę. Wydarzenia historyczne sprawiają, że nasze serce niejednokrotnie stanie w miejscu, by nic szaleńczo i oczekiwać, czy wszystko będzie dobrze. 

Okładka jest przepiękna. Ma taki swój klimacik. W środku mamy rozdziały z perspektywy wielu bohaterów, więc poznamy ich emocje, myśli. 

Lubię takie książki, gdzie mamy tajemnice rodzinne, zawsze mnie ciekawi co tam się wydarzyło. No i oczywiście temat II Wojny Światowej, który moim zdaniem Tomasz oddał wręcz idealnie. Doceniam ogrom pracy, jaki zapewne został włożony, by wszystkie wydarzenia dotyczące tego okresu były rzetelne, co również uważam za ogromny plus, bo lubię poznawać historię wojny w różnych regionach Polski. Książka ma również w sobie fikcję literacką, więc całość wychodzi naprawdę świetnie.

Jest to piękna, wzruszająca powieść, która chwyta za serce. Jestem zaintrygowana dalszymi losami bohaterów. Bardzo spodobał mi się pierwszy tom i czekam na kolejne. Nie pozostaje mi nic innego jak polecić wam całym sercem tę powieść. Ja w niedzielę zawiozę ją tacie, więc nadaje się dla każdego! Polecam!!

Wiesz... Wiązanie się z Żydami może byc teraz niebezpieczne. 

- Życie jest niebezpieczne - powiedział i wyszarpnął się spod jej ramienia. 

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję Wydawnictwu 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za każdy komentarz, który motywuje do dalszego działania.
Pozostawiajcie w komentarzach linki do Waszych blogów, na pewno każdy odwiedzę i pozostawię po sobie ślad.

Szukaj na tym blogu

Copyright © Z miłości do książek , Blogger